Technologie, která vytváří vodu z vzduchu, by mohla v budoucnosti pomoci řešit problémy se suchem, hlavně tam, kde nejsou jiné zdroje vody. Existují zařízení, která mohou vyrobit od jednoho do dvaceti litrů vody denně až po velké stroje, které dokážou vyrobit až 10 000 litrů vody denně.

Každý metr krychlový vzduchu obsahuje 4-25 gramů vodní páry, takže by bylo možné takovou vodu vytvářet skoro kdekoliv. Množství vodní páry ve vzduchu se liší podle místa, výšky, doby dne a ročního období. Je ho více tam, kde je voda nebo rostliny. Tohle by mohlo pomoci v místech v Evropě, která mají problémy se suchem.

Nejčastěji se tato technologie používá na vytváření vlhkosti ze vzduchu pomocí kondenzátoru a chladicích spirál. Tyto systémy potřebují hodně energie, ale nové technologie to trochu zlepšily.

Podle jedné studie je množství vody, které může takové zařízení vytvořit, velmi ovlivněno teplotou a vlhkostí vzduchu. Výsledky ukázaly, že zařízení nejlépe funguje při teplotě 22 stupňů a 63% vlhkosti. Výroba vody se ale může hodně měnit.

Lidé, kteří tuto studii dělali, říkají, že by se dalo ušetřit na výrobě vody, kdyby se k těmto zařízením připojily obnovitelné zdroje energie, jako například solární panely.

Je ale potřeba řešit také problém s organickými látkami ve vzduchu, které se mohou rozpustit ve vodě a umožnit růst bakterií. Proto se teď používají filtry a UV lampy.

Existují také novější zařízení, která využívají technologii vysoušení. Ty se zaměřují jen na vodní páru ve vzduchu a potřebují méně energie. Také mohou fungovat i při velmi nízké vlhkosti.

Podle jednoho experta je nejlepší kombinovat různé technologie pro různé podmínky, jako je sucho nebo vlhko.

Různé zařízení se také hodí pro různé účely. Některé se používají na pitnou vodu, jiné na zavlažování nebo průmyslové účely.