Snad každému majiteli domácího bazénu se v horkých letních dnech občas přihodí, že bazénová voda náhle zezelená. Z čiré vody je najednou voda zelená jako brčál a bez příslušných opatření je další koupání nemožné. A proč tedy voda v bazéně zezelená?

Na tuto otázku je poměrně snadná odpověď. Při koupání je do bazénu neustále vnášeno znečištění – z velké části organického charakteru. Toto znečištění přichází do bazénu společně s každou koupající se osobou, ale také spadem z okolí (listí, prach, pyl a podobně). Organické znečištění touto cestou vnesené do bazénové vody je pak vhodnou potravou pro nejrůznější mikroorganismy, tedy i řasy.

Jakmile množství znečištění přesáhne určitou mez, navíc v kombinaci intenzivním slunečním zářením, vyšší teplotou okolního vzduchu, a tedy i vody, a také vhodnou hodnotou pH pro řasy, je otázkou času, kdy voda zezelená. Zelená barva vody není způsobena jen tak sama o sobě. Jedná se o masu mikroorganismů, především řas, jejichž tělesné schránky mají zelené zbarvení.

Jak předejít zelené vodě

Aby se nastala tato zelená katastrofa, je nutné dodržovat tři hlavní zásady. A ty zní: filtrovat, dávkovat dezinfekci, udržovat vhodné pH.