Pitná voda je zdravotně nezávadná voda, která ani při trvalém požívání nevyvolá onemocnění nebo poruchy zdraví přítomností mikroorganismů nebo látek ovlivňujících akutním, chronickým či pozdním působením zdraví fyzických osob a jejich potomstva, jejíž smyslově postižitelné vlastnosti a jakost nebrání jejímu požívání a užívání pro hygienické potřeby fyzických osob.“ Takto je pitná voda definována v zákoně č. 258/2000 Sb. o ochraně veřejného zdraví.
Nezávadnost pitné vody je dána hygienickými limity mikrobiologických, biologických, fyzikálních a chemických ukazatelů. Hygienické požadavky (limity) na pitnou vodu jsou v ČR od roku 2000 stanoveny vyhláškou ministerstva zdravotnictví č. 252/2004. Zvlášť jsou dány požadavky na radiologickou kvalitu pitné vody a její kontrolu atomovým zákonem a jeho prováděcí vyhláškou.
Požadavky na jakost pitné vody a její kontrolu v zákoně o ochraně veřejného zdraví vycházejí v zásadě z evropské Směrnice Rady 98/83/ES o jakosti vody určené pro lidskou spotřebu. České legislativní předpisy obsahují navíc určité specifické národní požadavky, např. má o 15 ukazatelů více (např. beryllium, microcystin-LR, hořčík a vápník, chloritany, mikroskopický obraz atd.) nebo má pro některé ukazatele stanoveny přísnější limity (např. pro měď, TOC, CHSKMn, chloro-form, chloridy atd.).
Strawberry ve vodě legální fotografie z fotobanky www.pixmac.cz