Zdá se vám voda v plaveckém bazénu či v aquaparku studená? Pak vězte, že požadavky na minimální teplotu vody ve veřejných bazénech jsou dány vyhláškou.

Problematikou hygienických požadavků na koupaliště a veřejné bazény se zabývá vyhláška č. 238/2011 Sb. o stanovení hygienických požadavků na koupaliště, sauny a hygienické limity písku v pískovištích venkovních hracích ploch. V tomto legislativním předpisu jsou zakotveny požadavky jak na kvalitu a teplotu bazénové vody, tak i na teplotu vzduchu v prostorách plovárny.

Teplota podle typu bazénu

Vyhláška rozeznává následující typy bazénů podle využití: plavecké, koupelové, pro kojence a batolata bazén určený ke koupání a plavání dětí ve věku do 3 let, brouzdaliště a léčebné.

A právě typ využití bazénu předurčuje požadovanou teplotu. Rozsah teplot pro jednotlivé typy bazénu je určen následovně:

  • pro bazény plavecké je stanovena teplota vody 28 oC a nižší,
  • koupelových bazénů má být teplota vody ke koupání nad 28 oC.

Plavání miminek

U bazénů pro kojence a batolata jsou limity stanoveny podle věku dětí. Tam, kde bazén navštěvují dětí ve věku 3 - 6 měsíců, má být teplota vody 30-36 oC. Pro děti ve věku 6-12 měsíců se vyžaduje teplota vody 28-32 oC. Stejné požadavky platí i pro věkovou kategorii na 12 měsíců.

Teplota vzduchu

Vyhláška dále stanovuje požadavky na teplotu vzduchu vnitřních prostor bazénové haly krytého bazénu a jeho přilehlých prostor.

V bazénové hale (prostor okolo bazénu) má být teplota vzduchu o 1-3 °C vyšší než teplota vody v bazénu. Ve sprchách se vyžaduje teplota vzduchu 24-27 °C, v šatnách a místnostech pro pobyt osob 20-22 °C, ve vstupní hale pak postačuje alespoň 17 °C.

U bazénů pro kojence a batolata je stanoven požadavek na teplotu vzduchu v bazénové hale na 28-30 oC.